Početna strana > Hronika > Mirko Cvetković: Kuvajt ne priznaje Kosovo
Hronika

Mirko Cvetković: Kuvajt ne priznaje Kosovo

PDF Štampa El. pošta
sreda, 25. novembar 2009.

BEOGRAD - Vlada Srbije visoko ceni principijelni stav Kuvajta o očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije na Kosovu i Metohiji, rekao je  premijer Srbije Mirko Cvetković posle razgovora sa premijerom Kuvajta šeikom Naserom Al Mohamedom Al Ahmedom Al Sabahom.

"U osnovi tog stava je borba za međunarodno pravo i mi imamo identične pozicije sa Vladom Kuvajta", rekao je Cvetković posle razgovora sa Al Sabahom, koji predvodi delegaciju kuvajtske vlade u poseti Srbiji.

Cvetković se založio za unapređenje ekonomskih odnosa i naglasio da je bio neprijatno iznenađen kada je video da je trgovinska razmena između dve zemlje prošle godine bila manja od pola miliona dolara.

On je poručio da su kuvajtskim investitorima otvorena vrata da ulažu u Srbiju.

Al Sabah je rekao da ceni poziciju koju je Srbija zastupala tokom invazije Iraka na Kuvajt, u vreme vladavine Sadama Huseina.

"Zahvalni smo vam na tome", rekao je Al Sabah.

Al Sabah je naglasio da postoji potencijal za unapređenje odnosa između Srbije i Kuvajta u mnogim oblastima.

Prema njegovim rečima, kuvajtske privatne kompanije bi trebalo da dobiju priliku da investiraju u Srbiju.

Ministri dve zemlje potpisali su sporazume o ekonomskoj i tehničkoj saradnji, turističkoj i kulturnoj saradnji.

Investitori iz Kuvajta zainteresovani su za ulaganja u sektor građevinarstva, telekomunikacija i energetike u Srbiji, izjavio je danas član Borda direktora Trgovinsko-industrijske komore Kuvajta Talal Jašim al Korafi.

On je ukazao na potrebu boljeg informisanja zainteresovanih investitora iz te zemlje o mogućnostima ulaganja u Srbiju, dodajući da su srpska građevinska preduzeća u prošlosti u Kuvajtu izgradile mnoge, izuzetno značajne privredne objekte.

Potpredsednik Privredne komore Srbije Mihailo Vesović, prilikom susreta s privrednom delegacijom Kuvajta, istakao je tradicionalno dobre prijateljske i političke odnose dve zemlje.

Prva faza tranzicije u Srbiji je završena, a ulazi se u drugu fazu, gde su strane direktne investicije izuzetno značajne, rekao je Vesović, ističući da su te investicije najpotrebnije u oblasti infrastrukture.

Vesović je kuvajtsku delegaciju upoznao sa olakšicama i merama Vlade Srbije namenjenim stranim investitorima, sporazumima o slobodnoj trgovini sa više zemalja, aktivnoj ulozi Srbije na CEFTA tržištu...

Prema podacima PKS, ukupna vrednost robne razmene Srbije i Kuvajta za prvih devet meseci ove godine iznosila je oko 744.000 dolara, a prošle godine oko 34,7 miliona dolara. Robna razmena dve zemlje 1980. godine iznosila je 22,3 miliona dolara.

Kako je rečeno na sastanku, kuvajtski kapital bi najpre mogao da se angažuje u sektoru nekretnina i turizma, kroz ulaganja u izgradnju poslovnih, hotelskih i banjskih kapaciteta.

Potencijalni sektor za ulaganja iz te zemlje je i srpska poljoprivreda, kroz dugoročne angažmane u proizvodnju zdrave hrane i uzgoja krupne i sitne stoke radi izvoza u Kuvajt.

Mogućnosti saradnje postoje i za plasman hrane, vode, mesa, lekova, nameštaja, proizvoda crne i obojene metalurgije, auto-delova iz Srbije, kao i u sektoru građevinarstva, vojno-privrednom, turizmu i petrohemiji.

Svoje proizvodne potencijale i ponudu kuvajtskoj delegaciji predstavili su i predstavnici domaćih preduzeća iz vojne industrije, energetskog sektora, građevinarstva, industrije mesa i mleka...

Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je danas sa premijerom Kuvajta, šeikom Naserom Mohamedom Al-Sabahom, i naglasio da će se lično zalagati za dalji razvoj bilateralnih odnosa Srbije i Kuvajta, zasnovanih na decenijama dugom prijateljstvu, solidarnosti i saradnji dva naroda.

Kako je saopštila Pres služba predsednika Srbije, Tadić je "izrazio veliko zadovoljstvo zbog odluke Kuvajta da ponovo otvori ambasadu u našoj zemlji, dodajući da je to doprinelo trenutnom obnavljanju političkog dijaloga na visokom nivou i intenziviranju bilateralne saradnje".

Kako je Tadić istakao, od izuzetnog je značaja što su danas između Srbije i Kuvajta potpisani sporazumi u oblasti ekonomije, kulture i turizma.

Tadić je, u ime Srbije, "izrazio veliku zahvalnost zbog principijelne podrške Kuvajta očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše zemlje".

On je, takođe, izrazio očekivanje da će ekonomska saradnja dve zemlje dostići visok nivo.

Prema oceni Tadića, "postoji značajan potencijal za ponovno uspostavljanje vojno-ekonomske saradnje Srbije i Kuvajta, kao i za povratak naših građevinskih kompanija, koje su u prošlosti uspešno poslovale u Kuvajtu".

Tadić je izrazio nadu da će i kompanije iz Kuvajta ulagati u Srbiju, ističe se na kraju saopštenja.

(Tanjug-Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner